Novinky | Knihovna | Vyhledávání | Bibliografie | Autoři  Odkazy | FAQ | Diskuse | Uživatelé | Fonty | Registrace | Ankety
Jméno:  Heslo:  Diskuse קבלה Připomínky Inzerce Dotazy


Diskuse
Pro zadávání příspěvků musíte být přihlášeni. Pokud nemáte založený účet, REGISTRUJTE SE.
Nebo zkuste, zda není Vaše záležitost řešena na stránce často kladených dotazů.
Položky 1-10 z 35934 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat:
SNOP - [26.05.16 00:24] 
A plati to nakonec i pro texty pritomne, na webu i jinde. Obecne neni spravne rikat "sorry, ty jsi nepochopil muj prispevek", je spravne rikat "sorry, nedokazal jsem se vyjadrit dost jasne".
SNOP - [26.05.16 00:22] 
ML.PMA - [25.05.16 21:47]: No mi slo o to, ze autor typicky nic moc nezamyslel. A pokud zamyslel, nevime co. A cokoli do toho vcitame, jsme my sami, ne autor. To plati pro kazdy text, ale pro texty zretelne symoblicke natolik, ze Jung ma stejnou pravdu o tom textu jako Trithemius ci Newton, jenom holt nekomu se libi ta a jinemu zase ta.
LOCKI (vulgo Locki) - [25.05.16 23:17] 
ML.PMA - [25.05.16 22:48]: To bych nejak chapal. Vezmeme klasicke pohadky. Jejich cilem opravdu neni vodit deti do sklenenych zamku za sedmi mori apod. Ucelem je formovani duse maleho cloveka. Pak jsou tu pribehy formujici duse dospelych. Vedouci je ke zkusenosti a prozitku. Vic snad zitra...
ML.PMA - [25.05.16 22:48] 
LOCKI - [25.05.16 22:24]: Už jsem si to přebral... Konkrétní znamená to konkrétní, k čemu autor chtěl případného zájemce přivést. Jestli chtěl čtenáře přivést k hmatatelnému koláči, pak je to hmatatelný koláč a ne archetyp nebo sedmá mystické úroveň, dimenze, paralelní svět. Jestli chtěl do čtenáře zasít jednu konkrétní ideu, představu, pak to bude jedna konkrétní myšlenka, a ne navršené koncepty navršené z nepochopení a vlastních dohadů.
ML.PMA - [25.05.16 22:34] 
LOCKI - [25.05.16 22:24]: Ano, myslím si, že za textem ChS je popis určitých postupů. Opírám svoji domněnku o určité pasáže ve Fulcanellim nebo o text, který jsem níže zmiňoval pv odpovědi Lenochwareovi. Takhle, nejsem samozřejmě všeznalý, třeba jsem naletěl a celou věc chápu špatně. Ale raději všechno, než jungiánské archetypy a podobné úlety (myslím ve vztahu k alchymii).
Promiň, tomu s tím koláčem jsem neporozuměl(?)
LOCKI (vulgo Locki) - [25.05.16 22:24] 
ML.PMA - [25.05.16 21:47]: Zeptam se tedy, jestli takhle vidis i konkretne ChS? Jako sifrovany navod pro nejake to chemicke dilo.

Puvodne jsem odeslal jen dve vety vyse, ale zatim jsi odpovedel Abelesovi. A tak se zeptam jeste na jednu vec - konkretni znamena materialni vyrobek typu treba toho kolace, nebo i neco jineho?
ML.PMA - [25.05.16 22:14] 
ABELES - [25.05.16 21:57]: No a proč by to nemohl být recept? :) Čistě řečnická otázka. Příměr ke kuchaři jsem původně uvedl, abych naznačil, jak podle mého v principu chápat trediční texty, tj. že autoři jimi chápali něco konkrétního. Někdy není od věci si přiznat, že některým věcem prostě nerozumím a nemusím je za každou cenu hned nějak interpretovat, protože si říkám hermetik, nebo snad magik...
LOCKI (vulgo Locki) - [25.05.16 22:12] 
LENOCHWARE - [25.05.16 10:38]: Uz jsem to tady mozna kdysi zminoval v komentarich k takovym symbolickym textum. Pripadne i jinemu druhu archetypalniho umeni, jako jsou obrazy v nekterych alchymickych textech. Tyto veci maji bezprostredni sdelovaci hodnotu pro urcite urovne nasi duse. Jejich nosnou substanci je schopnost obejit mimo jine i racionalniho vykladace a efektivne pusobit primo.

Urcite druhy umeni, kuprikladu hudba dela vlastne to same. Muzeme vykladat Mou vlast. Dela se to a sam autor k tomu dal radu komentaru a navodu. Ovsem efekt poslechu skladby je jiny a jinde. Povazuji dokonce za rusive si nastudovat vyklad jednotlivych symfonickych basni a pak je poslouchat skrz nej a snazit se to tam slyset. Japonci tuhle Smetanovu klasiku miluji, ale sebelepsi vyklad by jim nepomohl, protoze kulturni a historicka bariera. Presto na ne skladba pusobi a formuje je nejak.

Podobne je to dle meho nazoru i se zminenymi alchymickymi obrazy a texty typu ChS. Jejich ucelem je bezprostredni probouzeni urcite imaginace a formovani duse. Pokud je chceme vykladat, musime se zastavit hned na uvodnim "Arcana publicata...". Tak, aby nase vykladani...i kdyby bylo zcela v souladu...nebylo profanaci. Sdelovani urcitych zkusenosti duchovniho charakteru nutne probiha alegoricky. Podobne, jako v ChS. Kdyz tomu tak neni, neoslovi sdeleni co ma. Nevytvori stopu, ktera je rozpoznana a oslavena, pokud dojdu prislusne zkusenosti. Pak se obraz sdelovany formnou alegorie objevi zive v me vlastni zkusenosti. A vim, ze jsem s autorem pres barieru casu v souladu.

Profanace ma negativni dopad. Kdyz presne vylozim vyznam, ktery je za alegorii dojde pouze k iluzi, ze vec chapu a o efekt formovani duse se okradu. Stejne, jako by byl film foprovazen po kazde scene prostrihem na stab, scenu a zpusob, jak bylo dosazeno vysledneho obrazu. To by byl profanacni vyklad filmu. Jiste se najdou takovi, kteri reknou, ze je to vyklad pravdivy a tezko to samozrejme vyvracet. Jen nam pod slonimi kroky techto vykladovych pravd uplne zdechne zamysleny efekt filmu a jeho sdeleni. Vyzva ohledne profanace ma i tuto uroven a v hlavni rovine stejne rozumny duvod, jako by mela vyzva k neodkryvani pozadi tvorby filmu.

Ted bude mozna ponekud jednodussi, nebo naopak u nekterych lidi slozitejsi se k ChS vykladem postavit. :-)
ABELES - [25.05.16 21:57] 
ML.PMA - [25.05.16 21:47]: Uff. Uvědomuješ si vůbec, jak zásadní interpretaci provádíš už apriorním předpokladem, že Chymická svatba nebo i ta Smaragdová deska jsou ve svém účelu ekvivalentem kuchařského receptu? Vždyť samotný styl těch textů svědčí o jejich naprosto odlišném charakteru. Sorry, tahle moje reakce asi není diskusní příspěvek - to je výkřik z ohromení.
ML.PMA - [25.05.16 21:47] 
SNOP - [25.05.16 18:08] Myslím, že tradiční texty (v tomto případě hermetické či alchymické) buď pochopíme a jsme schopni uskutečnit "proces", který jejich autor zamýšlel, nebo nepochopíme a utápíme se v nekonečnu výkladů bez kýženého praktického vyústění. Kuchař vymyslí recept na koláč proto, aby se díky němu upekl ten daný koláč, ne aby si ho člověk interpretoval jinak.
Položky 1-10 z 35934 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat: