Novinky | Knihovna | Vyhledávání | Bibliografie | Autoři  Odkazy | FAQ | Diskuse | Uživatelé | Fonty | Registrace | Ankety
Jméno:  Heslo:  Diskuse קבלה Připomínky Inzerce Dotazy


Diskuse
Pro zadávání příspěvků musíte být přihlášeni. Pokud nemáte založený účet, REGISTRUJTE SE.
Nebo zkuste, zda není Vaše záležitost řešena na stránce často kladených dotazů.
Položky 1-10 z 36639 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat:
SPLENDORSOLIS - [14.07.20 18:32] 
NATHA - áno, je mnoho sračiek a pseudo ´kopírovačov´ starých textov a preto tu máme dnes totálny bordel vo všetkom. Je potrebné hľadať iba čo možno najpôvodnejšie zdroje...dnes som sa vrátil z Rakúska, kde som v jednom TURECKOM !!! antikvariáte našiel aj krátku a aj úplnú verziu ´Missale Romanum´, čo je bomba, lebo ´Rituale Romanum´ už mám ... tak sa mi hádam podarí zostaviť nadupanú knihu Exorcizmu v pôvodnom koncepte, ale ešte hľadám aj ďalšie zdroje ... vďaka ešte raz
NATHA (vulgo NONAME789) - [13.07.20 16:49] 
SPLENDORSOLIS - [12.07.20 21:02]: neni zac. ps: sem se dival ze nove verze gb, mam pod tim oranzovym "ekniha - zdarma" stahnuti v pdf tez sama (jen je to v bw, tj. odrbany na barvach a zrejme i rozliseni, coz se pro ty stary cerno cerveny tisky moc nehodi).
SNOP - [13.07.20 09:05] 
XERAPH - [12.07.20 21:32]: Je to vicemene tak, jak pise NATHA v prvnim odstavci. Tedy hermetismus je v necem sirsi pojem, protoze krome magie zahrnuje i astrologii a alchymii (o theurgii nemluve, tam je tezke rict, jak se deli magie, nekdo to za magii povazuje, nekdo rozdeluje na ruzne -urgie, theurgie, magie, psychurgie). Na druhou stranu je to zase ale uzsi pojem - pokud to omezime na tu magii - protoze magii a magy se oznacuji praktiky a lidi vyrustajici z mnoha tradic, nejen z te recko-egyptsko-chaldejske.

V Evrope vicemene plati, ze pokud cloveka zajima nejen to, jak muze zpusobit to ci ono, ale jak to i funguje (resp. jak je to udelano, ze vubec takto pusobit muze), obvykle je oznacen za hermetika (protoze hermetismus je tradicni "filosofie" za magii a vsim timto, coz je dano reckymi koreny evropske civilizace), kdezto pokud mu staci, ze nejak to ci ono zpusobit muze, tak je oznacen za carodeje. Mag je dost vagni pojem oscilujici mezi temito "extremy".
NATHA (vulgo NONAME789) - [13.07.20 00:37] 
XERAPH - [12.07.20 21:32]: hermetismus je trosku sirsi pojem, je to odvozeno od https://cs.wikipedia.org/wiki/Hermes_Trismegistos a jeho del ktere ovlivnili zapadni esoteriku, zahrnuje i astrologii a alchymii (krom magie/theurgie) tj. vse co ho ideove nasleduje. mag je proti tomu specifictejsi a je to nekdo kdo provozuje magii, to slovo je zrejme odvozeno ze staroperstiny a magh znamena "byt schopny". tj. tady je jisty prunik tech dvou pojmu...

magove byli puvodne vysoci knezi starych bohu/kultu co meli patricne vedomosti a schopnosti provadet ritualy a byli soucasti sve kultury (tez ji pomahali formovat, tj. meli urcity nahled "vyssiho smyslu" a slouzili mu a sve kulture), carodej je historicky (neresim modernu) kdo pouziva sve schopnosti bud za penize (bez ohledu na onen "vyssi smysl") ci egoisticky (opet bez toho nahledu) pro sebe. tj. to co deli maga a carodeje je prave to pochopeni vyssho smyslu a motivace z nej vyplivajici a to byt ty prostedky jsou v podstate stejne. moderne si zvlast zensky radej rikaj carodejky a asi to souvisi s tim ze preferuji svoje intuitivni pochopeni (moudrost) lec to z toho nezbytne nedela carodejnictvi v tom puvodnim vyznamu.
XERAPH - [12.07.20 21:32] 
možná to děláte taky, že jednou za čas vyhledáváte pojmy a definice pro "druhy/typy" magie nebo jejich uživatele. A posledně jsem nechal kouzelníka a čaroděje na pokoji a snažil jsem se najít vztah mezi pojmy hermetik a mág. Jestli je pojem mág opravdu "výš" než hermetik nebo jestli je naopak každý hermetik mágem nebo jestli se mág váže spíš k praxi. Nejvtipnější na tom bylo, že jsem prakticky jedinou kloudnou odpověď jsem dostal na stránce věnující se Dungeons and Dragons :D :D :D :D A mě by zajímalo, jestli existuje literatura, která se pojmům samotným věnuje (teenagerské blogy stranou:D) a jestli vůbec panuje konsenzus ohledně jednotlivých vymezeních.
SPLENDORSOLIS - [12.07.20 21:02] 
NATHA - ĎAKUJEM !!!
NATHA (vulgo NONAME789) - [12.07.20 18:28] 
ps: treba tady https://books.google.cz/books?id=u6lHAAAAcAAJ, strana 316 (textu) coz by mel byt +- original toho anglickyho prekladu (jen jina edice). pps: existuje vic verzi google book downloaderu, co umi ty free scany bez problemu stahnout cely (jen to chce aktualni verzi co funguje)
NATHA (vulgo NONAME789) - [12.07.20 17:33] 
SPLENDORSOLIS - [11.07.20 21:29] 
Zdravím vás všetkých ... vedeli by ste mi poradiť, prípadne poskytnúť (PDF, link, atď.), serióznu literatúru Exorcizmu? Mám na mysli priame Exorcizmy v Latinčine a iných tradičných jazykoch (nemám záujem o moderné tlachanice a sebaprezentácie bláznov). Našiel som zatiaľ jedine ´Vade Retro Satana´ a ´Esorcismo di Leone XIII´ ... ďakujem
NATHA (vulgo NONAME789) - [30.06.20 03:30] 
SNOP - [29.06.20 09:41]: jo, to v tom kontextu dava smysl. dik.
Položky 1-10 z 36639 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat: