Novinky | Knihovna | Vyhledávání | Bibliografie | Autoři  Odkazy | FAQ | Diskuse | Uživatelé | Fonty | Registrace | Ankety
Jméno:  Heslo:  Diskuse קבלה Připomínky Inzerce Dotazy


Diskuse
Pro zadávání příspěvků musíte být přihlášeni. Pokud nemáte založený účet, REGISTRUJTE SE.
Nebo zkuste, zda není Vaše záležitost řešena na stránce často kladených dotazů.
Položky 1-10 z 36596 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat:
KRADEK - [18.01.19 12:49] 
SISACHOCHUš - [17.01.19 20:19]: Spousta lidí a spousta úsilí, potom smrk, coby strom mužské polarity, ta snaha a jednání nese úlevu v překonání bariéry, aby se nakonec otevřelo nitro, které obydleno. V nitru jako srdce, poklidné jezerom citu leží a v něm se zrcadlí nejen vesmír, ale i životy nás všech. životy, které jsou natolik individualizovány, že ani nemáme pocit, že mají vztah k vnějšku, natož k lidem co žijí ve svém nitru. Nikdo nevyjde ze svého, každý drží své vlastní zajetí.
SISACHOCHUš - [17.01.19 20:19] 
Trochu to tu usnulo, tak se pokusím o rozproudění diskuse :) .
Zvláštní sen: Spolu se spoustou lidí šplháme na vysokou horu s velmi příkrými svahy, stále ale sjíždíme po mokré trávě dolů.
V půli svahu leží vyvrácený smrk, horko těžko se drápeme k němu, ale pak už to jde lehce, požíváme smrkové větve jako žebřík.
Nahoře je skalní bariéra. Po chvíli v ní nacházíme puklinu, kterou se dá projít do jakéhosi kráteru, touto skalní bariérou obklopeného.
Uvnitř kráteru je jezero, na jehož břehu žijí lidé z Hory.
Už se stmívá, na jezerní hladině se zrcadlí hvězdy a měsíc. Na nebi se rozplývá jakýsi mlžný závoj, ze kterého se vynořuje cosi, co mi napřed připadá jako fata morgána. Je to obraz města s panelákem v popředí. Přemýšlím, odkud se takové město může zrcadlit, v blízkosti žádné není.
V rozsvícených oknech paneláku jsou vidět lidé, jak se každý věnuje svým záležitostem, někdo si chystá čaj, v jiném okně se hádají, jinde hraje televize. Nikdo z nich netuší, že národ z vrcholu Hory jejich soukromí vidí na nebi jako v zrcadle. Nikdo z nich neotevře okno, aby se podíval ven.
Napadl mě odkaz na astrologii, nebo snad na tajemný národ Dogonů, kteří vědí o hvězdách netušené věci???
Kdo nabídne výklad :)


SNOP - [31.12.18 17:36] 
Silvestrovsky vynatek z Plotina (V,5,11,12+) o tom, jak nekteri lide odsuzuji "teoretizovani" a k cemu je prirovnat (prekl. Armstrong, nize preklad muj z anglictiny):

So reverse your way of thinking, or you will be left deprived of God, like the people at festivals who by their gluttony stuff themselves with things which it is not lawful for those going in to the gods to take, thinking that these are more obviously real than the vision of the god for whom they ought to be celebrating the festival, and take no part in the rites within. Yes, in there our rites also the god, since he is not seen, creates disbelief in his existence in those who think that that alone is obviously real which they see only with the flesh; as if people who slept through their life thought the things in their dreams were reliable and obvious, but, if someone woke them up, disbelieved in what they saw with their eyes open and went to sleep again.

Obrat tedy zpusob sveho uvazovani, nebo budes zanechan bez Boha, jako ti lide pri oslavach, kteri se nenasytne nacpou jidlem nevhodnym pro ty, kteri prichazeji k bohum, nebot se domnivaji, ze jidlo je zjevne realnejsi nez vize boha, ktereho maji oslavovat, a neucastni se vnitrnich ritualu. A i v techto ritualech buh, jelikoz neni videt, vytvari neviru ve svou existenci v tech, kteri si mysli, ze jedine to je zjevne realne, co vidi svyma ocima. Jakoby lide, kteri prospali cely zivot, si mysleli, ze veci, ktere vidi ve snech, jsou duveryhodne a zjevne, zatimco, kdyz je nekdo probudi, neverili v to, co vidi otevrenyma ocima, a sli znovu spat.
SISACHOCHUš - [24.12.18 11:08] 
Všem přeji požehnané Vánoce!
Možná je v tomto čase vhodné připomenout slova Eduarda Tomáše: "Nejrychlejší cestou je cesta Lásky!"
JAB - [21.12.18 15:13] 
Jen tak pro zajímavost, podle apokryfů byla betlémská hvězda "ne hvězda jako ostatní hvězdy, ale měla tvar kola obklopujícího kříž, a z tohoto vycházely plameny. Na kříži byla napsána písmena: 'Toto je Ježíš, Syn Boží.'"
Podle jiné verze měla betlémská "hvězda" podobu kola, v jehož středu byl obraz Panny s korunou a Dítětem na klíně. Tato verze je snad nepříliš důvtipným pokusem o vysvětlení toho, jak Mágové z východu z hvězdy vydedukovali, že má ohlašovat zrození židovského krále, ale esteticky by to mohlo být hezké.
Protoevangelium Jakubovo zdůrazňuje, že tato hvězda "zářila více než všechny jiné hvězdy", Matoušovo evangelium dětství zase, že byla "větší než jakákoli, jakou kdo viděl od počátku světa".
Vyobrazení komety jsou nejspíš motivována snahou nějak racionálně vysvětlit poznámku, že "hvězda šla před nimi" (Mt 2,9). Symbolika komety je samozřejmě jiná.
SISACHOCHUš - [18.12.18 21:34] 
SNOP - [12.12.18 11:10]: Osmicípé se dnes v souvislosti s Vánocemi moc nevidí, ale jsou vidět překvapivě občas hvězdy sedmicípé.
SISACHOCHUš - [18.12.18 21:32] 
Dnes převažují sice pěticípé, ale lze najít i výzdobu výhradně z hvězd šesticípých, jako např. u nejmenovaného supermarketu v Brně Králově poli.
Tím bych asi tuhle otázku uzavřel, nakoupil jsem si v papírnictví materiál a zhotovil si hvězdy podle svého citu a preferovaného symbolického významu. :)
SNOP - [12.12.18 11:10] 
SISACHOCHUš - [10.12.18 18:08]: Hledal jsem starsi vyobrazeni a prevazuje hvezda osmicipa, casto i s kometohonem, ale je to jen mirne, nachazim temer stejne casto hvezdu peticipou. To, co nejak se mi nedari potvrdit, je, ze by drive prevazovala hvezda sesticipa. Ta se objevuje spise vyjimecne.
SISACHOCHUš - [10.12.18 18:08] 
SNOP - [10.12.18 01:48]: Pokud jde o reálné hvězdy, tak pokud trochu přivřu oči, rozmáznou se ta světýlka do podoby tak nejspíš čtyřcípé.
Jelikož neočekávám příchod Lenina, tak pěticípou tedy rozhodně ne, ať už má jakoukoliv barvu. :)
SISACHOCHUš - [10.12.18 18:01] 
SHAMIRA - [10.12.18 07:54]:
Právě proto mi jako vánoční symbol nesedí. Pětka je symbolem vtěleného, individualizovaného člověka, kteroužto přirozenost právě Kristus svou obětí překonal.
Tímto symbolem jakoby člověk sám sebe stavěl na špici "Stromu života", kam tedy rozhodně nepatří.
Moje volba je devíticípá hvězda. Tak. :)
Položky 1-10 z 36596 nalezených.
Na stránku zobrazit:
Vyhledat: