Novinky
|
Knihovna
|
Vyhledávání
|
Bibliografie
|
Autoři
|
Odkazy
|
FAQ
|
Diskuse
|
Uživatelé
|
Fonty
|
Registrace
|
Ankety
Jméno:
Heslo:
Diskuse
קבלה
Připomínky
Inzerce
Dotazy
קבלה
Pro zadávání příspěvků musíte být přihlášeni. Pokud nemáte založený účet,
REGISTRUJTE SE
.
Nebo zkuste, zda není Vaše záležitost řešena na stránce
často kladených dotazů
.
<<
<
Položky
42-51
z
3933
nalezených.
>>
>
Na stránku zobrazit:
5
10
20
50
100
Vyhledat:
- [09.06.26 07:05]
preview
ZDENDA
(vulgo Rimmer)
-
[27.05.15 21:31]
 
•
KNUKS -
[27.05.15 20:37]
: ok, díky, zdroj otcové = merkava se taky hodí. V tomto případě do poznámky pod čarou ale hodím spíš Chulin a pseudo Jonatana. Ramak se o kousek dál sám napráskal:
"Nešamy jsou z trůnu, protože se píše o formách vyrytých do trůnu slávy pro spravedlivé, jako je Jákob. Kvůli tomu rišonim vysvětlují, že místem původu nešamy je trůn, protože její forma je ustanovená v něm, pokud se očistí skutky Tóry a micvot. Z toho důvodu připisují k trůnu nejen nešamy, ale i místo jejich odpočinku po jejich odchodu ze zajetí v tajemství horní zahrady Eden."
V předchozím výskytu měl jen obecné "jak je známo, duše jsou z trůnu atd.", což jsem považoval za nutné okomentovat, protože nám už to moc běžnou znalostí nepřijde ;)
KNUKS
-
[27.05.15 20:37]
 
•
ZDENDA -
[18.03.15 16:21]
: בראשית רבה פרשה מז, סעיף ו vím, už je to dlouho ale možná je třeba hledat i pod výrazem merkava...
ANGRYKING
-
[21.03.15 16:17]
 
•
ZDENDA -
[21.03.15 15:14]
: jsou tam myslim i ty zbyvajici dily (1,2 jsem zahlidl urcite), pokud ti to k nicemu neni tak sorry.
ZDENDA
(vulgo Rimmer)
-
[21.03.15 15:14]
 
•
ANGRYKING -
[21.03.15 09:19]
: Díky. Z hebrewbooks mám postahovaných spoustu knih (odhadem něco přes stovku). Čtvrtý díl Arugat ha-boshem, vypadající dle obálky na bibliografickou záležitost, mezi nimi není a netuším, jak by mi pomohl. Je v něm něco k mé otázce? Nebo mám tvé odkazy brát jako variantu rady "použij google"?
ANGRYKING
-
[21.03.15 09:19]
 
•
ZDENDA -
[20.03.15 13:04]
:
http://www.hebrewbooks.org/
napr.
http://download.hebrewbooks.org/downloadhandler.ashx?req=20805
ZDENDA
(vulgo Rimmer)
-
[20.03.15 13:04]
 
•
SHAMIRA -
[19.03.15 16:00]
: Super. Díky moc. Projdu si to. Kromě Azriela to někde všechno vyhrabu. A ten Azriel už je stejně takový pozdní. Šlo mi právě o zdroje někde kolem talmudicé doby, protože mám zato, že je to odtamtud (ačkoli právě konkrétní zdroj mi unikal).
SHAMIRA
-
[19.03.15 16:00]
 
•
ZDENDA -
[18.03.15 16:21]
: Míst, které zařazují původ duší do oblasti Trůnu, je poměrně dost, ale pokud jde speciálně o duše vytesané z Trůnu či vyryté v něm, našla jsem jen pozdější zdroje, které jsi určitě viděl (např. Bachja k Berešit 25,8; Zohar chadaš I, Lech lecha 40b ad.), v literatuře pak odkaz na Eleazara (Sodej razaja 19, Chochmat ha-nefeš 1a, 7c, 20b) a Azriela (Arugat ha-bosem 1,39), ale neprohlížela jsem je (může jít čistě o původ duší u Trůnu nebo s jejich existenci za pargodem). Zkusím ještě dál hledat, pokud to tedy nebude někdo napevno vědět, jen mi to bude chvilku trvat.
Zdá se, jako by zde došlo ke spojení dvou starších představ – první je přítomnost duší u Trůnu slávy (to jsou všechny ty zprávy typu Chag 12b, Jev 62a, 3 Hen § 61, o zásobárnách duší, vycházejících od Trůnu, spojené s výkladem 1 S 25,29 nebo Iz 57,16), a druhou je podoba Jákoba vyrytá/vytesaná na Trůnu (např. targ. Ps. Jon. Gn 28,12, Chul 91b aj.), přičemž od Jákoba jako Izraele je už jen krůček k Izraelitům obecně, jejichž duše u Trůnu slávy vycházejí od svého pravzoru a ideálně se tam zase vracejí jako duše spravedlivých. Např. Raši k Jer 14,21 s citací „agadického midraše“ píše, že na Trůnu jsou vytesáni Izraelité... Ale to jen tak...
ZDENDA
(vulgo Rimmer)
-
[18.03.15 16:21]
 
•
Věděl by někdo, kde se prvně vyskytuje, že nešamot pocházejí z trůnu. Možná je to v podobě, že jsou curot/formy spravedlivých vyryty v trůnu. Nemůžu to nějak dohledat. Zatím tak nejbližší mám Šabat 152b "duše spravedlivých jsou skryté pod trůnem." Ale to určitě není "vono".
ABELES
-
[07.12.14 13:54]
 
•
KUATO -
[07.12.14 05:18]
: Inu, hlavně, že tě uspokojil. Sice ti to, co ses dočetl u Papuse, který odkazuje Dracha, už dříve napsala SHAMIRA
[31.08.14 13:25]
i se zdrojem v Kircherově OE. Ale jinak super.
KUATO
-
[07.12.14 05:18]
 
•
KUATO -
[29.08.14 14:40]
: k problemu trojiteho jod se vyjadruje i Papus v Kabale na strane 237 a myslim, ze dostatecnym zpusobem.
<<
<
Položky
42-51
z
3933
nalezených.
>>
>
Na stránku zobrazit:
5
10
20
50
100
Vyhledat: